Jak dbać o srebro i pielęgnować biżuterię?

0
Jak dbać o srebro i pielęgnować biżuterię?

Biżuteria, którą tak lubimy, która często wiele dla nas znaczy, przywołuje wspomnienia, wzruszające chwile czy jest źródłem radości, wymaga specjalnej pielęgnacji.

 

Wiadome jest, że jeśli chcemy by coś służyło nam dłużej w dobrej kondycji, to musimy o to dbać. Dotyczy to naszego zdrowia, urody, relacji, ubrań, sprzętów domowych i nic dziwnego, że dotyczy to też biżuterii. Jeśli traktujesz swoje ozdoby bez należytej uwagi, mogą się zniszczyć, porysować, poplątać, zmieniać kolor.

 

Przedstawimy tu kilka sposobów na to, by nasze skarby ze złota i srebra cieszyły nas przez wiele lat.

 

Od czego zacząć pielęgnację biżuterii?

Należy zacząć od początku, czyli od tego, jak powinniśmy przechowywać naszą biżuterię od momentu samego zakupu.

Najlepiej każdą ozdobę przechowywać w osobnym woreczku, co uniemożliwi ocieranie się o siebie i rysowanie powierzchni. Mile widziane są wszelkiego rodzaju szkatułki (poza metalowymi), które utrudnią dostęp promieni słonecznych i powietrza.


Noszona biżuteria srebrna ciemnieje w miarę wolno. Wystarczy natomiast pozostawić srebro na półce, by ten proces przyspieszył. Dlatego tak ważne jest specjalne przechowywanie, a nie pozostawianie ozdób w przypadkowych miejscach, zwłaszcza w wilgotnych łazienkach czy na parapecie. W tym miejscu należy wspomnieć, że ten, notabene naturalny proces, w mniejszym stopniu dotyczy biżuterii złotej, pozłacanej, rodowanej czy oksydowanej. 

Wysyłając zamówienie z naszego sklepu, zawierające biżuterię srebrną, dodajemy woreczki strunowe, które świetnie przeciwdziałają pojawianiu się nalotu na srebrze. Jest to sposób, który przez lata przetestowaliśmy zarówno w naszych magazynach, jak i w życiu codziennym.

Przy czym należy dodać, że utlenianie srebra, co za tym idzie czernienie lub żółknięcie tego metalu, jest procesem naturalnym, a nie wadą fabryczną i nie świadczy o jakości srebra. Taki urok srebra :)

 

A co, jak już dojdzie do poczernienia srebra?

Nic straconego :) Jedną z większych zalet srebra jest to, że łatwo można je wyczyścić, nawet w zaciszu swojego domu. Pierwszą pomocą są genialne ściereczki do polerowania biżuterii srebrnej, złotej, miedzianej i innych stopów. Już przy krótkim polerowaniu taką chusteczką powraca pierwotny blask naszych ozdób.

We wspomnianym, wysyłanym przez nas wraz z zamówieniem, woreczku strunowym, zawsze umieszczamy kawałek takiej ściereczki. Nasączona jest ona specjalnym, czyszczącym płynem jubilerskim, dzięki czemu, w razie potrzeby, macie już takie pierwsze koło ratunkowe w swoim domu.

W sprzedaży znajdziecie duży arkusz chusteczki czyszcząco - polerującej, która umożliwi wyczyszczenie całej waszej biżuterii. Jest ona bardzo wydajna, można ją stosować wielokrotnie, aż do momentu gdy cała będzie pokryta brudem z polerowanych powierzchni. Pamiętajcie natomiast, żeby trzymać ją z dala od dzieci i że nie należy jej prać.

Produkty do pielęgnacji biżuterii znajdziesz tutaj >>>

Jeśli zabrudzenia na naszych ozdobach są wynikiem wieloletnich zaniedbań, można udać się do lokalnego zakładu jubilerskiego w celu wyczyszczenia w sposób profesjonalny, za pomocą np. myjki ultradźwiękowej. Ten sposób stosowany jest również w naszej pracowni.

A po takim gruntownym sprzątaniu warto wrócić do punktu pierwszego, czyli prawidłowego przechowywania biżuterii, by jak najdłużej cieszyła nas swoim blaskiem.

    

 

Czynnikami które dodatkowo mogą niekorzystnie wpłynąć na nasze błyskotki to:

- styczność z perfumami czy środkami chemicznymi, w tym z wodą chlorowaną

- przechowywanie w wilgotnych pomieszczeniach jak np. łazienka

- spanie, trenowania i kąpiele w delikatnej biżuterii

 

Aby powstrzymać proces utleniania srebra i przedłużyć jej blask często, w trakcjie produkcji, do srebra dodaje się rod. W naszej ofercie znajdziecie biżuterię srebrną rodowaną i jest to wyraźnie zaznaczone w opisie. Biżuteria ta w zdecydowanie wolniejszym tempie podlega procesom utleniania, co nie zwalnia nas z szczególnego dbania o nasze skarby :)

 

         

 

Mniej wymagającym od srebra jest również biżuteria złota, której wystarcza sporadyczne czyszczenie za pomocą wspomnianej chusteczki czyszczącej.

Na koniec jeszcze rzecz oczywista, ale wolę o niej napisać. Nie stosujcie siły w stosunku do biżuterii. Nasza delikatna biżuteria zdecydowanie woli łagodne traktowanie.

Pamiętajcie, dbajcie o swoją biżuterię i cieszcie się nią jak najdłużej, niech przez długie lata przywołuje najpiękniejsze wspomnienia.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl